صحن حضرت زهرا (س)

ای فاطمه جان فرزندانت در این برهه و در ایران اسلامی می دانند که هر جا نام نشانی از حضرت علی (ع)هست نام و نشانی هم از شما باید باشد.لذا ستاد بازسازی عتبات عالیات با عنایات خداوند متعال و یاری گرفتن از حضرت امیر (ع) و زهرای اطهر(س) اکنون توانسته است در نجف اشرف و در جوار بارگاه ساقی کوثربا همکاری تولیت حرم مطهر علوی،دیوان وقف شیعی عراق و تاییدات حضرت آیت ا… سیستانی ،ساخت صحن حضرت زهرا (س) را با مشخصات ذیل آغاز نماید.

_ طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع)به مساحت ۲۲۰۸۳۰متر مربع( در زمینی به طول ۴۰۰ متر و عرض ۱۵۰)
شامل:

۱. قسمت زیارتی به مساحت ۱۰۹۰۰۰ متر مربع

۲. قسمت عمومی به مساحت کل ۹۷۹۵۰ متر مربع با کاربری:
موزه به مساحت ۱۷۹۰۰ متر مربع، کتابخانه به مساحت ۱۶۳۰۰ متر مربع ،
بخش اداری و اطلاع رسانی به مساحت ۲۲۵۵۰ متر مربع ،
مهمانسرا و رستوران حرم به مساحت ۲۳۴۰۰ متر مربع ،
سرویس های بهداشتی و وضوخانه به مساحت ۶۸۰۰ متر مربع و
پارکینگ به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع

۳.فضاهای جانبی به مساحت۱۳۸۸۰ متر مربع شامل:
ساختمان تاسیسات موتورخانه های مرکزی به مساحت ۲۷۸۰ متر مربع ،
قدمگاه امام زین العابدین (ع) به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع،
تونل زیر گذر به مساحت ۳۹۰۰ متر مربع و
رواق های اطراف مجموعه به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع.

ساخت صحن مبارک حضرت زهرا (س) در حرم امیرالمؤمنان علی(ع) با ۲۲۰ هزار مترمربع، پیشرفت ۶۰ درصدی دارد. تاکنون ۶۰ درصد این پروژه انجام شده و مرحله باقیمانده شامل نازک‏کاری و توکاری شبستان ۱۰۰ هزار متری با معماری اصیل ایرانی است.

کشورهای زیادی در مزایده طراحی صحن حضرت زهرا (س) شرکت کرده بودند که طرح جمهوری اسلامی از سوی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی برنده این مزایده شد.

این طرح با معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته خواهد شد و نمایانگر هنر ایرانی در کنار اعتقادات عمیق دینی و مذهبی و علاقه مردم ایران به اهل بیت (ع) خواهد بود.

تنها شبستان و محل استراحت زائران که دارای امکانات گرمایشی و سرمایشی است، ۱۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد که باعث رفاه حال خیل عظیم زائران امام اول شیعیان خواهد شد. شبستان در فاز اول طرح توسعه حرم علوی قرار دارد که شروع فعالیت عمرانی در این فاز از حدود یک سال و نیم پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد و تاکنون به طور غیرقابل باوری حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته است. مرحله باقیمانده شبستان صحن را نازک‌کاری و توکاری آن شامل می شود که در این بخش، حساسیت خاصی به کار معماری اصیل ایرانی وجود دارد و این امر نیاز به هزینه‌ بیشتری است. این طرح به طور منطقی چهار سال دیگر طول می‌کشد با این وجود، دوستان ما در این مجموعه تلاش می‌کنند که تا دو سال دیگر کار را به پایان برسانند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات ،در راستای توسعه و تعمیق فرهنگ تشیع ، ترویج معارف نورانی معصومین(ع) و تقویت باور های دینی در میان محبان اهل بیت(ع) ، اقدام به توسعه حرم مطهر علوی ، تحت عنوان احداث صحن و شبستان حضرت زهرا(س) (با وسعت ۲۲۰ هزار متر مربع) در کنار حرم مطهر آن امام همام در نجف اشرف را آغاز نمود.

فاز اول این پروژه به مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع که با مشارکت همراه اول و پشتیبانی مردم اهل بیتی کشور عزیزمان، از دو سال قبل با تخریب هتل های ضلع غربی حرم و خاکبرداری با عمق ۱۱ تا ۱۷ متر آغاز شد؛ اکنون پس از اتمام شمع ریزی اطراف گود و پایان عملیات ساخت اسکلت بخش زیارتی پروژه (فاز اول)، در مرحله نازک کاری قرار دارد.

از آن جایی که این مرحله به دلیل طراحی های زیبا و با شکوهی که نشأت گرفته از معماری معنوی بی نظیر و اصیل ایرانی- اسلامی و در شأن و جایگاه والای آن حضرت می باشد، هزینه بالایی را در بر دارد امید است با عنایت به مشارکت و همکاری گسترده اهل خیر و شیفتگان اهل بیت(ع) فاز اول این پروژه عظیم که از لحاظ وسعت ، طراحی و تجهیزات ، دومین بنای اسلامی بعد از مسجد الحرام، در جهان می باشد. به بهره برداری رسیده تا مکانی مناسب برای راز و نیاز زائرین و همچنین کسب علوم دینی برای طالبان علم و معرفت باشد.

انشاءا.. خداوند متعال به تمامی دست اندر کاران و بانیان این عمل صالح که نشانه ای از ارادتشان به ساحت والای اهل بییت عصمت و طهارت علیهم افضل صلوات و تحیاته است پاداش شایسته عنایت فرماید.

شما عزیزان برای پرداخت نذورات میتوانید به یکی از روش های زیر اقدام نمایید

پرداخت از طریق شماره حساب ۱۱۰ بانک‌های  صادرات، سپه، دی، ملی، تجارت، انصار، سرمایه و ملت.

از طریق درگاه پرداخت اینترنتی (سایت ستاد بازسازی عتبات عالیات)
از طریق تلفن همراه؛ مشترکین همراه اول با ارسال یک پیامک خالی به شماره ۸۸۸ و ایرانسل به شماره ۳۵۹ ( یا از طریق شماره گیری #۳۵۹* برای مشترکین ایرانسل ) می توانند اطلاعات مربوط به نحوه واریز کمک‌های نقدی برای توسعه حرم مطهر علوی را دریافت نمایند.همچنین جهت اهدای کمکها به صحن حضرت زهرا(س) می‌توانند با شماره گیری کد #۸۸۸*۷۳۳* اقدام کنند.