بر پایه اعلام مسؤولان ایرانی حاضر در نجف از جمله رئیس و جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات، با وجود چهار برابر شدن جمعیت زائران، در همسنجی با اربعین سال گذشته، دستکم در نجف هیچ مشکلی در حوزه تأمین غذای زائران این شهر وجود نداشت.

جانشین مسؤول ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف گفت: فعالیت این ستاد هر سال دو هفته پیش از اربعین آغاز می‌شد، اما امسال به علت ازدحام جمعیت و تردد بالای زوار، کار خدمات دهی به زائران اربعین از سه هفته قبل کلید خورد.
«سیداحمد جبرئیلی» اظهار داشت: این سیل جمعیت در آغاز یک سری مشکلات جزیی پیش آورد که در ادامه با کمک خود زائران، موکب ها، نیرو‌های ستاد و مردم بخوبی مدیریت و پشت سر گذاشته شد.
وی، توزیع یک میلیون و ۸۲۰ هزار پرس غذای گرم را از جمله خدمات این مجموعه و موکب‌های زیرپوشش ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اعلام کرد.
جبرئیلی با بیان اینکه فعالیت ستاد در نجف از دهم مهر جاری آغاز شده است، افزود: تا پایان روز بیست و پنج مهر حدود ۴۵۰ هزار وعده صبحانه، ۳۳۷ هزار ناهار، ۳۲۸ هزار شام در کنار ۷۰۵ هزار میان وعده غذایی در موکب بین زائران توزیع شده است.
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات عراق در نجف اشرف ادامه داد: همچنین در این مدت ۱۷۵ هزار قرص نان در نانوایی‌های موکب‌ها و ستاد، پخته شده است.
*اسکان روزانه ۱۴۰ هزار زائر
جبرئیلی گفت: بیشترین اسکان زوار در محل صحن حضرت زهرا (س) انجام و در این مدت، روز‌های اوج حضور زائران، حدود ۱۴۰ هزار نفر اسکان داده شدند.
او یادآور شد: امسال ۱۵۰ موکب مجوز فعالیت از ستاد عتبات عالیات نجف داشتند و این جدا از موکب‌های دیگر است که خودجودش و مستقل از ستاد فعالیت می‌کردند.
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات عراق در نجف اشرف اظهار داشت: خدمات‌دهی به زوار اربعین تا پس از برگزاری این رویداد بزرگ جهانی ادامه خواهد داشت.