رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از پیشرفت بیش از ۴۰درصدی مراحل اجرای فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی خبر داد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حسن پلارک صبح امروز(یکشنبه ۲تیر۹۸) با حضور در برنامه «روی خط خبر» در شبکه خبر گفت: طرح جامع توسعه کربلا دارای ۴فاز است که بخش نخست آن بنام صحن حضرت زینب(س) هم اکنون در حال اجراست.

پلارک با بیان اینکه میزان پیشرفت فیزیکی طرح صحن حضرت زینب(س) از ۴۰درصد فراتر رفته است گفت: بخش زیادی از سازه و استراکچر اجرا شده و امیدواریم تا اربعین امسال قسمت هایی از پروژه را در اختیار زائران قرار دهیم.

 وی اظهار کرد: براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در جهت حمایت از کالا و کارگر ایرانی، بیش از ۹۰درصد مصالح مورد نیاز از صنایع داخلی خریداری می شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: افزون بر تامین مصالح از داخل، استفاده از مهندسان و کارگران ایرانی و اجرای معماری ایرانی و اسلامی از دیگر ویژگی های این پروژه است.

وی گفت: قرار گرفتن تل زینبیه، محل نگهداری بدن مطهر شهیدان و محدوده اصلی کارزار واقعه عاشورا در محدوده این پروژه، طرح صحن حضرت زینب را از نظر مکانی نیز منحصر به فرد کرده است.

وی با بیان اینکه دو سال از آغاز اجرای این طرح می گذرد افزود: در ابتدای اجرای طرح لازم بود تا برای مهار آب های زیر سطحی، چاره ای اندیشیده شود.به این منظور در پیرامون محدوده پروژه، با استفاده از فناوری پیشرفته و دستگاه هیدروفرز، دیوار آب بند ایجاد شد.

وی اجرای این طرح در مقدس؟ ترین نقطه زمین کربلا را فرصت معنوی ارزشمندی برای مشارکت مردم در فیض توسعه حرم مطهر دانست و گفت: هموطنان علاقه مند به بهره مندی از این فیض می توانند از دو طرق شماره گیری کد ستاره۲۳۳مربع و ستاره۷۲مربع به هر میزان دلخواه در این طرح مشارکت نمایند.

وی طرح لاغرسازی ستون های اطراف ضریح و مقاوم سازی دیوارهای حرم مطهر حسینی را از دیگر پروژه های اجرا شده در کربلا برشمرد و گفت: گنبد جدید حرم مطهر نیز در کرمان شاخته شده و آماده انتقال و نصب است.

بازتاب این خبر در دیگر رسانه ها:

خبرگزاری ایکنا : http://iqna.ir/fa/news/3821572/