مهدی تویسرکانی مدیر پروژه بافت فرش ستاد عتبات عالیات استان کرمان، امروز چهارشنبه (۲۶ دی ) در حاشیه برنامه ارسال قالیهای دستباف صحن حضرت زهرا(س) از کرمان به نجف در جمع خبرنگاران گفت: برای نخستین بار از گمرک کرمان ۸۳ تخته فرش دستباف برای مفروش کردن صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها) به نجف اشرف صادر شد.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۴ بافت تعدادی فرش دستباف به میزان ۳۰ هزار متر مربع در شهرستانهای استان کرمان آغاز شد که تا کنون بیش از ۲۶۰۰ متر مربع در قالب ۱۹۰ تخته بافته شده است.

وی افزود: از این ۱۹۰ تخته فرش دستباف ۷۶ تخته در بهمن ماه سال ۹۶ از طریق گمرک استان ایلام به نجف اشرف ارسال شد.
وی تصریح کرد: با پیگیریهای لازمِ ستاد عتبات عالیات استان کرمان با ارگان های اداره کل گمرکات استان کرمان، اتاق بازرگانی و صنعت، معدن و تجارت که ۶ ماه به طول انجامید موفق شدیم مجوز صدور این فرش ها از طریق گمرک استان کرمان را بگیریم و قرار است از این به بعد فرش های صحن حضرت زهرا (سلام الله علیها) از گمرک کرمان صادر شوند.
تویسرکانی بیان کرد: این محموله ۸۳ تخته فرش در قالب ۱۱۴۵ متر مربع اولین محموله صادراتی از گمرک کرمان است که در مرحله بعدی بقیه فرش ها پس از آرایش، پیرایش و شستشو بعد از نوروز به عراق صادر می شوند تا قسمتی از صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها) مفروش شود.
وی خاطرنشان کرد: ۱۸۰ نفر بافنده در ۱۴ کارگاه با ۷۵ دار قالی در شهرستانهای استان از جمله کرمان، رفسنجان و راور، شهربابک، رابر و … مشغول به بافندگی هستند که این افراد ماهانه ۷۰ متر مربع قالی را می بافند.

تویسرکانی رنگ های بکار رفته در این فرش را ترمه ای، بنفش پررنگ، سورمه ای، مشکی، لاکی، بنفش کم رنگ، زیتونی، سبزپر رنگ، سبز روشن، طلایی، صورتی، دارچینی، فیروزه ای، عنابی، دوغی و سفید عنوان کرد و گفت: طرح بافت ۳۰ هزار متر مربع فرش با هدف اشتغالزایی و مفروش کردن صحن حضرت زهرا آغاز شده که امیدوارم این امر مورد قبول ائمه اطهار (علیهم السلام) واقع شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد