جلوه گری هنر دست بانوان رفسنجانی در صحن حضرت فاطمه(س) در نجف اشرف

صدای قالیبافان در کارگاه می پیچد؛ پشتش یکی دارچینی، اول آخری سفید نداره، لاکی پیش اومد، سه تا دیگه فیروزه‌ای، آخر لاکی پیش رفت، سه تا قهوه‌ای دو تا رفت، قهوه‌ای اولش یکی، بقیه‌اش بید‌مشکی.
همصدا نقشه را می خوانند، زنان هنرمندی که هنر دست را با نقشه های زیبا بر روی تار و پودهای دار قالی رنگ آمیزی می کنند، تا عشق در میان تاروپود قالی موج بزند و زندگی به گونه ای دیگر آغاز شود، تا نهرها جاری شوند و گل‌ها شکوفه دهند، درختان سبز شوند، شاخه‌ها پیچ‌ و تاب بخورند و بالا بروند و باغی بنشیند بر روی تار و پود قالی.
بافتن قالی برای صحن حضرت زهرا(س) حس خوبی به من می دهد

یکی از کارگاههای شهرستان رفسنجان که در آن برای صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف قالی بافته می شود در روستای همت آباد تقریبا دوازده کیلومتری شهر رفسنجان است، کارگاهی با ۵ دار قالی و ۱۲ بافنده که زنان هنرمندش با عشق ریس های(نخ) رنگارنگ را به هم گره می زنند تا نقوشی ماندگار و فرش هایی گرانبها بافته شود و زیر پای زوار امیرالمومنین در نجف اشرف انداخته شوند.

مریم فتاحی۳۳ ساله جوانترین قالیباف این کارگاه، این هنر ماندگار را از مادرش آموخته است و می گوید: در خانه بیشتر دست(کنار) مادر قالی می بافتم اما الان دو سال است که حرفه ای قالی می بافم، بافتن قالی برای صحن حضرت زهرا لیاقت می خواهد، همین که نصیبم شده است یعنی لیاقتش را داشته ام. من به نجف نرفته ام و نصیبم نشده است که به عتبات برای زیارت بروم اما همینکه زوار روی فرشی که من بافته ام قدم می گذارند انگار در صواب زیارت سهیم هستم.
این بانوی قالیباف در ادامه اضافه می کند: وقتی قالی می بافم، آرامش خاصی به من دست می دهد و اکنون که برای صحن حضرت فاطمه در نجف قالی می بافم آرامش درونی ام چندین برابر شده است و اعصابم راحتتر است و همچنین کمک خرج خانه هستم و درآمدی هم دارم.
وی با اشاره به اینکه همه نقشه ها از طرف ستاد بازسازی عتبات عالیات آماده و به قالیبافان داده می شود، خاطر نشان می کند: قالی ها سه در چهار، کمان بالا گره دار بافته می شوند، و هر قالی با دو بافنده تقریبا شش ماه طول می کشد که بافته شود و از دار پائین بیاید.

صغری روشنی قالیباف ماهری است که در کنار خواهرش پشت دار قالی نشسته است و شانه را که دندانه های تیزی دارد، محکم بر روی تار و پود قالی می زند تا گره ها را به سمت جلو بکشد تا پشت فرش صاف و یکدست شود، در جواب سوالاتمان می گوید: از هفت سالگی قالی می بافم، و چهل سال است که پشت دار قالی می نشینم و قالیبافی را از خواهرم یاد گرفته ام، خانوادگی قالیباف بوده ایم، الان هم دو تایی در کنار هم برای صحن حضرت فاطمه(س) قالی می بافیم.

این بانوی هنرمند اضافه می کند: قالیبافی، زحمت و تلاش زیاد می خواهد اما به ما آرامش می دهد، بافتن قالی برای صحن حضرت زهرا(س) حس خوبی به من می دهد، حسی که نمی توانم آن را وصف و بیان کنم.
وی بیان می کند: تا به حال نجف و عتبات عالیات نرفته ام اما از اینکه قالی عتبات و صحن حضرت فاطمه(س) از هنر دستان ماست به من حس خوبی می دهد، با بافتن این قالی ها حضور خانم فاطمه زهرا(س)را در این روستا و در زندگیمان حس می کنیم.
این بانوی قالیباف می گوید: همسرم به کار بنایی مشغول است اما درآمد اندکی دارد، خدا را سپاسگذاریم که این کارگاه در این روستا برپا شده است و تعدادی از زنان روستا که در زندگیشان مشکل مالی دارند در این کارگاه مشغول به کار شده اند.

خواهر این بانوی هنرمند، معصومه روشنی ۵۹ ساله مسن ترین قالیباف این کارگاه که در کنار خواهرش پشت دار قالی نشسته است،می گوید: از ۵ سالگی قالی می بافم، یکبار به کربلا رفته ام و دوست دارم دوباره بروم، بسیار خوشحال هستم که از اینکه می توانم برای بانو حضرت زهرا (س) کاری انجام بدهم.

۲۹ دار قالی در هفت کارگاه برای مفروش کردن صحن حضرت زهرا(س )در رفسنجان برپاست

تویسرکانی مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات درحین بازدید از کارگاه قالیبافی روستای همت آباد آگاه رفسنجان بیان می کند: از آقای فداکار باید تشکر کرد که مقدمه بافت فرش را برای حرمین عتبات عالیات از صحن حضرت فاطمه(س) شروع کرده که حداقل کمک مالی به قشر بافنده در شهرهای استان بشود.
وی با اشاره اینکه تمام هزینه ها از محل کمک های خیرین پرداخته می شود، اضافه می کند: در رفسنجان ۲۹ دار قالی در هفت کارگاه برپاست و در روستای همت آباد، ۱۲ بافنده با ۵ دار قالی مشغول به کار هستند.

تویسرکانی در ادامه می گوید: ۹۰ بافنده در کارگاهها قالی بافی در روستاهای هرمزآباد، همت آباد، بهجت آباد، روان مهران، شمس آباد و صفائیه نوق برای صحن حضرت فاطمه(س) قالی می بافند، که در دو_سه سال اخیر بیش از ۹۰ قالی از رفسنجان برای صحن حضرت فاطمه(س) بافته و به نجف فرستاده شده است.

یک میلیارد تومان درآمد برای قالیبافان

وی با اشاره به اینکه از مهرماه ۹۴ تا به حال، این کارگاهها بالای یک میلیار تومان برای قالیبافان شهرستان رفسنجان درآمد و آورده مالی داشته اند، خاطر نشان می کند: در شرایط بحرانی و رکود اقتصادی قرار داریم که در کنار آن افراد بیکار هم افزایش پیدا کرده اند و مشکلاتی را در زمینه کار و تامین معاش برای مردم به وجود آورده است که ایجاد این کارگاهها و بکار گیری تعدادی نیروی بافنده از مزیت های اجرای طرح بافت فرش برای صحن حضرت زهرا(س) برای اشتغالزایی است.

وی بیمه نشدن قالیبافان را از مشکلات اساسی این افراد عنوان و بیان می کند: بهتر است دولت با بیمه تامین اجتماعی به توافق برسند و مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر بیمه تک بافی را محقق و اجرایی کنند.

آرزو دارم به کربلا بروم

فاطمه ابولی یکی از بافندگان کارگاه فرش بافی همت آباد آگاه است که از حس زیبایش می گوید: فرش هایی که می بافیم زیر پای زائران انداخته می شوند که کار بسیار قشنگ و ارزشمندی است که نصیب هر کس نمی شود، با بافت فرش برای صحن حضرت زهرا (س) هم این دنیا و هم آن دنیا را داریم.

این بانوی هنرمند بیان می کند: آرزو دارم به کربلا بروم اما دستمان تنگ است ولی همینکه قالی برای صحن حضرت زهرا می بافم، بسیار خوشحال هستم.

در حالیکه کارگاه را ترک می کنیم که صدای نقشه خوانی قالیبافان به گوش می رسد، کنار دارچینی. سه و یکی قهوه‌ای. یکی جا خو. اولش دوغی جاخو، لاکی پیش اومد، لاکی جاخو آخرش هم پش اومد، دو تا سنجتی نو، دوشکی دوغی جاخو دو تا هم سورمه‌ای، پُش سه تا لاکی سر، چارکی به جا رفت.
این صدا از اینجا در روستایی در شهر رفسنجان تا صحن حضرت زهرا(س) زیر پای زوار امیرمومنان در لابلای تاروپودهای قالی، رنگ به رنگ و نقش به نقش طنین انداز شده است….

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد