مدیر پروژه بافت فرش ستادعتبات عالیات استان کرمان گفت: تاکنون ۲ هزار و ۶۲۸ متر مربع فرش برای صحن حضرت زهرا (س) در کارگاههای این استان بافته شده است.
مهدی تویسرکانی  در جمع خبرنگاران رفسنجان با اشاره به اینکه بافت ۳۰ هزار متر مربع فرش برای صحن حضرت زهرا (س) از سال ۹۴ در استان کرمان آغاز شده است اظهار داشت: در حال حاضر ۱۸۰ بافنده در ۱۴ کارگاه قالی بافی در شهرستانهای مختلف از جمله رفسنجان، کرمان و راور در حال بافت فرش هستند.
وی با اشاره به اینکه ماهانه توسط این افراد در این کارگاهها ۷۰ متر مربع قالی بافته می شود بیان کرد: هفت کارگاه با ۱۰۰ بافنده در رفسنجان دائر است و تاکنون نیمی از فرشهای بافته شده در استان کرمان به نجف اشرف ارسال شده و بقیه نیز آماده ارسال است.


تویسرکانی ادامه داد: رنگهای بکار رفته در این فرشها بنفش پررنگ، ترمه ای، سورمه ای، مشکی، بنفش کم رنگ، لاکی، زیتونی، سبز روشن، طلایی، سبزپر رنگ، صورتی، فیروزه ای، عنابی و دارچینی است.
وی با اشاره به اینکه این طرح برای تعداد زیادی اشتغالزایی کرده است بیان کرد: در طرح بافت فرش برای عتبات عالیات مواد اولیه از داخل تهیه می شود.
وی خاطرنشان کرد: تمام هزینه های تولید قالی از طریق جمع آوری کمکهای مردمی است که با نظارت کامل از سوی کارکنان و بازرسان و کارشناسان در حال انجام است و در این رابطه هیچ تسهیلات دولتی دریافت نشده است.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: در این کارگاهها برای تولید قالی تلاش می شود از دارهای یک دست استفاده و قالی گره دار با سبک کمان بالا تولید شود.
رفسنجان با جمعیت بالغ بر ۳۱۱ هزار نفر در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد