مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات کاشان از مشارکت قالی‌بافان این شهر در طرح مفروش کردن صحن حضرت زهرا(س) خبر داد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان،  ستاد بازسازی عتبات عالیات با هدف بازسازی حرم اهل بیت (ع) در سال ۱۳۸۳ به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد و از آن زمان با جمع آوری نذورات و سامان دهی امور، کمک‌های مردمی را دریافت و در اجرای پروژه‌ای متعدد عتبات استفاده کرد.خبرگزاری تسنیم در این باره با رضا کاظمی مسئول ستاد عتبات عالیات کاشان به گفت‌وگو نشسته است.

 تسنیم: درباره بافت فرشها و این کارگاه توضیح دهید؟

 -کارگاه فاطمیه و ۱۳ رجب با هدف بافت فرشهای صحن فاطمه زهرا (ص) در نجف اشرف توسط خیر ارجمند احمد علی اخبار ی بنا و در این کارگاه ۱۳ فرش در حال بافت است؛ که خیر با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ارتقا وضع معیشتی خانواده‌های شهیدان مدافع حرم، از آنها در خصوص بافت فرش دعوت کرده تا با حمایت بیشتری از این عزیزان همزمان دو جانبه به سخنان رهبر عمل کند.

تسنیم: این فرشها چند متری و برای کدام حرم بافته می‌شود؟

-فرشها برای صحن جدیدی به نام حضرت فاطمه زهرا(ص) در نجف اشرف که به زودی ابنیه آن کامل می‌شود نیت شده است، متراژ این فرشها بر اساس اندازه ستون تا ستون صحن ۱۴ متری است که حدود ۱۵۰ تخته فرش نیاز این صحن در دست بافت در شهرهای کاشان و آران و بیدگل است.

تسنیم: هزینه هر فرش چه مقدار برآورد شده است؟

– فرشها با ویژگی نوع نخ و طراحی بسیار عالی افزون بر ۲۰۰ میلیون ریال هزینه برده است؛ که تا کنون ۱۳۰ تخته از آنها توسط بانی در حال اجرا و تا کنون ۱۲ عدد از آنها بافته شده این فرشها تماما با رنگ و طرح یکنواخت است.

تسنیم: بافنده‌های فرش دستمزدی هم میگیرند؟

– بافنده‌ها دو نوع هستند برخی تبرعا و بدون هیچ انتظاری این فرش‌ها را می‌بافند و بعضی دیگردستمزد میگیرن برای امرار معاش که ما هم حمایتهایی از بافنده‌ها داریم و گاها توسط بانی به زیارت عتبات مشرف می‌شوند.

تسنیم: نوع فعالیت ستاد در استان و عملکردی که در این چند سال داشته چه بوده است؟

– ستاد عتبات عالیات از سال ۱۳۸۲ کار خود را آغاز کرد.از آن زمان ساخت و سازها در این اماکن متبرکه شروع شد، در بحث ابنیه ماهانه چندین نفر برای عمران به این اماکن اعزام می‌شوند و متبرعان در آبادانی تلاش دارند و همچنین در مفروش کردن این اماکن متبرکه بافنده‌های ایرانی دست به کار شده و با هنر نمایی خود در فرش کردن عتبات عالیات خدمت می‌کنند.

تسنیم: حرف آخر؟

-خوشبختانه مردم ایران در همه حال در صحنه حضور دارند و در زمان سازندگی‌ها از جمله عتبات عالیات، مدارس، مسکن محرومان همیشه و همه جا با حضور پررنگ خود دوستی اهل بیت، ولایتمداری و نوع دوستی را ثابت کردند امیدواریم مسؤلین قدر این مردم فهیم را دانسته و در راستای خدمت به آنها گام بردارند ستاد عتبات عالیات نیز با خط مشی دادن به افراد نیکوکار در ساخت و بازسازی حرم عتبات عالیات گام برداشته و خدمت به اهل بیت(ع) را وظیفه خود می‌داند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد