رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف با اشاره به اینکه برگزاری اربعین سال به سال در حال سخت تر شدن است، خواستار جدیت بیشتر و برنامه ریزی دقیق تر مسئولان شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف آقای فداکار در گفت وگو با ایرنا تصریح کرد: به علت مسائل زیرساختی در عراق و در مرزها و هم در خود جمهوری اسلامی،کشش سازماندهی دو میلیون زائر تنها از ایران وجود ندارد، مگر اینکه تمام نظام پای کار بیاید.

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف ادامه داد: من با این موضوع مخالفم که گفته می شود هر چه سختی های بیشتری باشد ثواب بیشتری دارد. دلیل نمی شود که دو میلیون زائر ایرانی را به عراق بیاوریم اما نتوانیم به آنها خدمات دهیم. جا دارد که برای اربعین ۹۸ از بعد از ماه صفر کارمان را آغاز کنیم. این تصمیم نظام است. برنامه ریزی برای یک اربعین خوب برای جمهوری اسلامی ایران کاری ندارد.

وی درباره مشکلات برگزاری اربعین در سال جاری گفت: مشکلات اقتصادی مردم در شرایط را سخت کرد. دیناری هم که قرار بود در اختیار زوار بگذارند، مشکل ساز شد. بارندگی های شدید و راهبندان ها هم به مسائل زوار افزوده شد و اگر غیر از کار جهادی بود به غیر از مشکلات اسکان، تغذیه زوار هم با دشواری روبه رو می شد اما با هماهنگی موکب ها توانستیم مشکل تغذیه را حل کنیم.

آقای فداکار تصریح کرد: روند خدمت رسانی به زئران اربعین با تغییر هوا و گرم تر شدن آن در سال های بعد دشوارتر هم خواهد شد.

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف تصریح کرد: تعداد موکب های ایرانی فعال در نجف بیش از  ۸۱ موکب است که از این تعداد، موکب استان تهران، به تنهایی، روزانه در هر وعده ۷۰ هزار صبحانه و نهار و شام را توزیع کرد. موکب استان البرز هم روزانه ۳۰ هزار زائر را در سه وعده غذایی پوشش داده است.

به گفته آقای  فداکار، آمار روز چهارم آبان نشان می دهد که این موکب های فعال ۹۷ هزار و ۴۵۷ زن و ۱۱۹ هزار و ۱۱۶ مرد را اسکان داده است. در همان روز، جمع صبحانه های توزیع شده به ۲۵۸ هزار و ۵۵۵ مورد رسید. ۲۴۹ هزار و ۴۱۵ نهار، تهیه توزیع شد. تعداد شام توزیع شده ۲۴۸ هزار و ۵۳۲ مورد بود. ۷۰۰ حمام در اختیار زائران گذاشته شد و ۹ درمانگاه در نجف برای درمان مشتاقان اربعین حسینی فعال شد.

وی افزود: پیش تر یکی از مشکلات اصلی زائران، مساله آب بود که در نجف کارخانه تصفیه آب تاسیس شد و اکنون دو سال است که آب مطمئن و تمیز در اختیار زائران قرار می گیرد.

وی با اشاره به پروژه عظیم صحن حضرت زهرا (س) گفت: در ۶ سال این پروژه بی نظیر در خاورمیانه به اجرا درآمد.

آقای فداکار با تقدیر از همکاری مسئولان شهر نجف افزود: مسئولان نگذاشتند این پروژه، سیاسی یا دچار اختلاف سلیقه ها شود. این پروژه، سیاسی نشد بلکه بالعکس، همکاری خوبی بین مسئولان تولیت آستان حضرت علی (ع) و مسئولان شهر نجف برقرار شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد