طرح توسعه حرم مطهر علوی مزین بنام صحن و شبستان حضرت زهرا (سلام الله علیها) یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در تاریخ عتبات عالیات به شمار می رود. طراح, مجری و بانی این پروژه ستاد بازسازی عتبات عالیات بوده و در این زمنیه هماهنگی های لازم به صورت کامل با دیوان عالی اوقاف عراق و آستان قدس علوی صورت گرفته است

قبله عاشقان

پروژه توسعه صحن مطهر علوی که با عنوان پروژه صحن حضرت زهرا (سلام الله علیها) شناخته می شود بزرگترین پروژه ی آستان قدس علوی به شمار می رود و یکی از طرحهای مهم و زیر ساختی این آستان می‌باشد. افزایش مستمر تشرف زائران به نجف اشرف از گوشه و کنار دنیا و نیاز مبرم به اماکن زیارتی و عبادتی مناسب اهمیت اجرای چنین پروژه ای را دو چندان می کند.

ویژگی های صحن

صحن حضرت زهرا (س) با زیربنایی بالغ بر ۲۲۰ هزار متر مربع یکی از مهمترین بخشهای توسعه و ساماندهی فضای حرم مطهر علوی به شمار می رود. ساختمان پروژه شامل ۴ طبقه و دارای چندین رواق بزرگ می باشد.

علاوه بر آن فضاهای روباز و سبز نیز در این پروژه در نظر گرفته شده است.

این پروژه در ضلع غربی حرم مطهر در حال اجراست و تا آرامگاه صافی صفا و مقام امام زین العابدین(ع) امتداد دارد.

پروژه علاوه بر فضاهای عبادتی و زیارتی شامل بخش غیر زیارتی می باشد که به این شرح می باشند:

ساختمان موزه به منظور نگهداری و نمایش آثار تاریخی و عتیقه جات موجود در خزینه ی حرم مطهر

ساختمان بخشهای اداری

کتابخانه آستان با ظرفیت یک ملیون کتاب و مجهز به کارگاه ترمیم نسخ خطی.

همچنین یک شبستان بزرگ به منظور برگزاری دروس حوزوی و سخنرانی های دینی در این پروژه در نظر گرفته شده است.

مهمترین بخش این پروژه فضای عبادتی و زیارتی آن بوده که ۵۰ درصد از کل مساحت را تشکیل می دهد. فضای عبادتی و زیارتی شامل یک مصلای بزرگ می باشد و تمامی خدمات رفاهی از قبیل مهمانسرای زائران و سرویس بهداشتی و غذاخوری خادمان حرم در آن در نظر گرفته شده است.

ویژگی های فنی و هنری پروژه

تمامی اجزاری پروژه صحن حضرت زهرا (س) بر اساس ویژگی های معماری اسلامی طراحی شده و به منظور رفاه زائر در این عمارت اسلامی از به کارگیری تجهیزات امروزی از قبیل پله برقی و آسانسور و سیستم پیشرفته تهویه مطبوع غفلت نشده است.

ساختمان موزه که در پشت فضاهای عبادتی و زیارتی واقع است بر زمینی به مساحت (۳هزار متر مربع) و در سه طبقه در حال احداث است.

مقابل موزه ساختمان بخشهای اداری و کتابخانه آستان واقع است که با مساحتی متساوی با موزه شامل ۵ طبقه می باشد.

طبقه ی زیرین پروژه به پارکینگ اختصاص داده شده و در خیابان واقع بین ورودی صحن فاطمه و آرامگاه صافی صفا تونل بزرگی به منظور تردد خودروها احداث شده که به مراحل پایانی نزدیک می شود.

سایر پروژه های توسعه سازی

طرح توسعه و ساماندهی فضای کنونی حرم مطهر تنها شامل پروژه صحن حضرت فاطمه (س) نبوده و بخشهای دیگری را نیز شامل می شود. توسعه و ساماندهی منطقه ۶۰ متری محیط صحن مطهر در سه ضلع شمالی و شرقی و جنوبی یکی از مهمترین طرحهای توسعه سازی حرم مطهر پس از پروژه بزرگ صحن حضرت فاطمه (س) به شمار می رود. در این راستا آستان قدس علوی پس از ساماندهی فضای پیرامون صحن مطهر صحن امام حسین علیه السلام را در ضلع شمالی و صحن امام حسن علیه السلام را در ضلع شرقی افتتاح کرد.

مشارکت در فیض توسعه حرم

هموطنان علاقه‌مند به مشارکت در فیض توسعه اعتاب مقدسه می‌تواندد با شماره‌گیری کد #۱۱۰*۷۸۰*(ستاره هفت هشتاد ستاره صدوده مربع) اقدام کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد