نخستین محموله از فرش‌های دستباف صحن و شبستان حضرت زهرا(س) از کرمان به مقصد نجف اشرف بارگیری شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف، این محموله، شامل ۱۱۴تخته فرش می‌باشد که در کارگاه‌های قالی‌بافی ستاد بازسازی عتبات در استان کرمان بافته شده است و به تهران ارسال و سپس به نجف اشرف ارسال می‌شود.

از این تعداد ۹۴ تخته توسط قالیبافان شهرستان راور و ۲۰ تخته به دست هنرمند قالیبافان شهرهای کرمان، رفسنجان، گلباف و کوهبنان بافته شده است.فرش‌های صحن حضرت زهرا(س) زیر نظر مدیریت دو مجری طرح در حال بافت است.

مهدی تویسرکانی یکی از مجریان طرح و مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان در این باره گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای که بهمن سال ۹۳ بین استانداری کرمان و ستاد عتبات عالیات کشور منعقد شد، بافت ۳۰ هزار مترمربع فرش برای صحن حضرت زهرا(س) از اول مهر سال ۹۴ آغاز شد.

وی افزود: ۱۲۲ دار قالی برپا شده است و حدودا ۲۸۰ بانوی هنرمن، بافت فرش گره‌دار کرمانی با برند «فرش راور» را آغاز کرده‌اند.

همچنین اکبر مهاجری دیگر مجری طرح بافت قالی ستاد بازسازی عتبات عالیات در راور در خصوص چگونگی اجرای این طرح اظهار داشت: برای شروع پروژه بافت قالی برای صحن حضرت زهرا سلام الله علیها ۱۴۴ دار قالی با ۳۲۰ بافنده فعال شدند و بحمدالله بدون هیچگونه وابستگی خارجی در این زمینه کار تولید قالی در حال انجام است.

مهاجری از راه اندازی کارگاه بافت فرش در ریگان، فهرج و فیض آباد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تصمیم داریم با برپایی ۲۲۰ دارقالی ده هزار مترمربع فرش تولید و به نجف اشرف ارسال کنیم.

وی خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح برای ۳۲۰ نفر به طور مستقیم و برای ۵۵ نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده و خوشبختانه به تازگی موفق شده‌ایم بحث بیمه بافندگان را نیز حل کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد