اهل عبرت باشید !
امام علی «علیه السلام»hadis11
آیا براى شما در آثار گذشتگان مایه خوددارى از گناه نیست؟ آیا براى شما در سر گذشت پدرانتان‏ بینش و عبرتى نیست اگر اهل تعقّل باشید؟ آیا ندیدید که گذشتگان از شما بر نمى ‏گردند، و براى ماندگان بقایى نیست؟
مگر مردم دنیا را نمى ‏نگرید که شبانه روز داراى حالاتى گوناگون هستند؟ مرده‏اى است که بر وى مى‏ گریند، و دیگرى را تسلیت مى ‏دهند، یکى مبتلا به بیمارى شده بر زمین افتاده، و آن دیگر به عیادت مریض مى‏ رود، یکى در حال جان کندن است، و دیگرى به دنبال دنیاست در حالى که مرگ او را دنبال مى‏ کند، و یکى در بى‏ خبرى است و خدا از او غافل نیست، و به دنبال گذشته باقى مانده هم مى‏ گذرد.آگاه باشید، از نابودکننده لذّات، و بر هم زننده عیش‏ها، و قطع کننده آرزوها ! یاد کنید آن زمان که شتابان به سوى گناهان مى‏ روید. و براى اداى حق واجب خداوند، و سپاس نعمت ها و احسان بى‏شمارش از او کمک بجویید (نهج البلاغه، خطبه ۹۸)


الحذر ! الحذر !
امام علی «علیه السلام»hadis12
اى بندگان خدا، شما را سفارش مى ‏نمایم به ترک دنیایى که شما را ترک مى ‏کند گر چه شما ترک آن را دوست ندارید، دنیایى که بدن هایتان را کهنه مى‏ نماید گر چه شما علاقه دارید تازه بمانید. شما نسبت به دنیا همچون مسافرانى هستید که راه را طى کرده و آن را به پایان برده ‏اند، و نشانه ‏اى را قصد کرده گویا به آن رسیده ‏اند. آن که مرکب به سوى هدف مى‏ راند مگر امیدوار است در چه مدتى براند تا به آن برسد؟ و کسى که برایش مدتى معین شده که از آن تجاوز نخواهد کرد چه مقدار امید به درنگ دارد با آنکه براى بیرون رفتن از دنیا مرگ با شتاب او را به جلو مى‏ راند؟! پس در عزت و فخر کردن به دنیا رقابت نکنید، و به زیور و نعمت آن گول نخورید، و از رنج و سختى آن بیتابى مکنید، زیرا عزت و فخرش از میان مى‏ رود و زیور و نعمتش فانى مى ‏شود، و رنج و سختى آن پایان مى ‏پذیرد، و هر مدت آن به آخر مى‏ رسد، و هر زنده آن مى‏ میرد. (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۲)


قدر خود را بشناس !
امام علی «علیه السلام»hadis13
دانا کسى است که اندازه و قدر خود را بشناسد، و براى نادانى کسى همین بس که اندازه خود را نداند. (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۲)

 

 

 

 

 


اهل بیت (ع) از منظر امام علی علیه السلام
امام علی «علیه السلام»hadis14
ما درخت نبوت، و جایگاه رسالت، و محل رفت و آمد ملائکه، و معادن دانش، و چشمه‏ هاى حکمتیم. یار و عاشق ما منتظر رحمت، و دشمن و کینه ‏توز ما در انتظار عقوبت است (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۸)

 

 

 

 


مؤمن اینچنین است !
امام علی «علیه السلام»hadis15
مؤمن اینگونه است که اگر در بین مردم حضور داشته باشد شناخته نشود، و اگر غایب باشد ، از او جستجو نکنند. او چراغ هدایت، و نشانه‏ روشن براى روندگان‏ در عرصه ظلمت ‏است. سخن چین و فتنه ‏گر و فاش کننده زشتى ‏ها و لغو گو نیست ؛ خداوند ابواب رحمتش را به روى او باز مى‏ گشاید، و رنج و سختى را از وی بر طرف مى‏ سازد. (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۲)

 

 

 


پیامبر اسلام ( ص ) طبیبی سیار
امام علی «علیه السلام»hadis16
پیامبر اسلام ( ص ) طبیبى است که همراه با طبّش در میان مردم مى ‏گردد، مرهم هایش را محکم و آماده ساخته، و ابزارهایش را براى سوزاندن زخم ها داغ نموده، تا هر جا لازم باشد: در زمینه دل هاى کور، و گوش هاى کر، و زبان هاى لال به کار گیرد. دارو به دست ، به دنبال علاج بیماری هاى غفلت، و دردهاى حیرت است (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۷)

 

 

 


آخرالزمان اینگونه می شود !
امام علی «علیه السلام»hadis17
در این زمان فرزند باعث خشم پدر، و باران عامل حرارت گردد، و مردم پست فراوان، و خوبان کمیاب شوند. مردم (توانمند) آن روزگار همچون گرگ، و حاکمانشان درنده، و میانه حالشان طعمه، و نیازمندانشان مرده خواهند بود، راستى ناپدید شود، و دروغ فراوان گردد، مردم به زبان اظهار دوستى، و به دل دشمنى کنند، فسق عامل نسبت، و عفّت باعث شگفتى شود، و اسلام را همچون پوستین وارونه پوشند (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۷)

 

 

 


اسلام راه روشن
امام علی «علیه السلام»hadis18
اسلام روشن‏ترین راه، و آشکارترین مسلک‏هاست، علائم راهش بلند، جاده‏ هایش روشن، چراغ هایش درخشان، میدان تمرینش آماده براى مسابقه، هدفش مرتفع، و در برگیرنده مسابقه گذاران است، جایزه ‏اش مورد رغبت، و سوارانش شریف. راهش تصدیق، نشانه‏ اش اعمال شایسته، پایانش مرگ، میدان تمرینش دنیا، محل گرد آمدن مسابقه گذارانش قیامت، و جایزه مسابقه‏ اش بهشت است. (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۵)

 

 

 


قرآن ، همراهی با برکت
امام علی «علیه السلام»hadis19
خداوند قرآن را برهان ، براى کسى که به وسیله آن سخن گفت، و شاهد براى کسى که به وسیله آن به دفاع بر خاست، و نور براى آن که طلب روشنى کرد، و فهم براى آن که اندیشه نمود، و مغز براى آن که آراسته به تدبیر شد، و نشانه براى با فراستى که راه حق جست، و بینایى براى کسى که عزم جزم کرد، و پند براى کسى که پند آموخت، و نجات براى آن که تصدیق کرد، و تکیه گاه براى کسى که به آن متّکى شد، و آسایش براى آن که خود را به آن واگذاشت، و سپر براى آن که صبر پیشه کرد ، قرار داد . (نهج البلاغه، خطبه ۱۰۵)

 

 


بپرسید ! قبل از آنکه نباشم
امام علی «علیه السلام»hadis20
پیش از آنکه مرا نیابید از من بپرسید، به خدایى که جانم در دست قدرت اوست از آنچه که از امروز تا قیامت رخ خواهد داد و نیز در باره گروهى که صد نفر را هدایت کند و صد نفر را به گمراهى برد از من نخواهید پرسید مگر اینکه شما را از دعوت کننده و جاى فرود آمدن مرکب ها و آن که از اهل آنها کشته مى‏شود، و آن که به مرگ طبیعى مى‏ میرد خبر خواهم داد. و اگر مرا از دست بدهید و آن گاه حوادث ناگوار و مشکلات طاقت فرسا بر شما فرود آید، بسیارى از پرسش کنندگان سر فرود آورند و جمع زیادى از پرسش شوندگان از جواب فرو مانند (نهج البلاغه، خطبه ۹۲)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد